close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

ESCZ 2020 - moje TOP 7

24. ledna 2020 v 10:31 | Majký |  JINÉ ZHOVADILOSTI
Po roce je sezona kolem Eurovision Song Contest opět v plném proudu. A týká se to i České republiky, která aktuálně vybírá svého zástupce, jehož píseň zazní na stagi v nizozemském Rotterdamu. Národní kolo má, stejně jako v předešlých dvou letech, podobu online hlasování (už jen do 2. února!) na základě zveřejněných videoklipů (postupně ovšem doplňovaných i o unplugged verze na Facebooku). Tentokrát je na výběr celkem ze sedmi písní, o jejichž osudu můžete hlasovat v oficiální aplikaci ESC. No a já se s vámi teď podělím o můj osobní názor na každou z nich... Budu velice rád, když vy uděláte v komentářích totéž. :)

PS: V letošním roce měli interpreti za úkol do svých videoklipů zakomponovat skládačky origami.
Zvládnete je najít všechny? :)


- - -

7. Benny Christo - Kemama

Největším překvapením na našem národním kole pro mě je bezesporu fakt, že i na sedmém místě mám umístěný song, se kterým bychom mohli mít reálnou šanci na postup do velkého finále, a za který bychom se určitě nemuseli stydět. Jakože cože??? :D Plusovými body jsou určitě Benovo nepřehlédnutelné charisma, neotřelé africké elementy a taneční styl písně, který diváky určitě může zaujmout.

Na druhou stranu, píseň mi přijde ve své druhé polovině až moc repetitivní a prostě ji nevydržím poslouchat do konce, i když se mi začátek doopravdy líbí. Opravdu věřím, že své fanoušky si to najde, já jenom asi nebudu jedním z nich... :D


- - -

6. Pam Rabbit - Get Up

Teď už se dostáváme do fáze, kdy se mi všechny písně líbí natolik, že jsem schopný je doposlouchat do konce. Akorát teda u Pam to platí spíše v její unplugged verzi, která je k vyslechnutí např. v tomto článku. Ta je fakt skvělá. Jenže na eurovizní stagi by přece jenom měla zaznít verze více podobná té z videoklipu, a ta mi stále dělá trochu problémy - nějak se na ní nedokážu plně naladit. Ovšem pořád si myslím, že se jedná o dost kvalitní věc, která dokáže zaujmout. Má moderní zvuk, dobrou produkci, zpěvačku s osobností... Líbí se mi hlavně druhá část songu, kde se mísí styly á la Melanie Martinez + Billie Eilish.

Plusem také je, že tenhle styl na ESC moc nevídáme, takže mezi ostatními písněmi může Pam vyniknout. Na druhou stranu, v loňském roce s podobným soundem nastoupila Arménie, která vypadla už v semifinále - je ale nutné zmínit, že pódiová prezentace ani hlasový projev zpěvačky nebyl úplně na vysoké úrovni. Takže tady je to takové...trochu s otazníkem.


- - -

5. Karelll - At Least We've Tried

Moje páté místo mám rád. Fakt že jo. I když je to vlastně jen znovu zopakovaná klasická formulka, je napsaná a zazpívaná kvalitně. Zpěvák má vážně pěkný hlas, song naprosto ukázkově graduje, navíc ten videoklip je prostě nádhernej!!! Fakt čumím, že něco takového vzniklo u nás. Že bychom se zase naučili točit kvalitní klipy...?

JENOMŽE! Nadšení teď trochu stranou... Overall, Karelll nepřináší nic nového. Navíc klavírní balada od mladého zpěváka zvítězila loni a nedá se předpokládat, že by zvítězily dvě podobné písně za sebou. Takže asi spíš ne, i když se mi tahle písnička poslouchá opravdu příjemně.


- - -

4. Elis Mraz ft. Čis T - Wanna Be Like

U další písničky mám trochu rozporuplné pocity. Elis mám vážně rád, písnička rozhodně dokáže zaujmout už od první vteřiny, energie je tu na rozdávání... Navíc taneční věci mívají zpravidla na ESC úspěch. Originálním prvkem v rámci Eurovize je španělská rapová pasáž, lákavý je také fakt, že prostřednictvím této dvojice by se na eurovizní stage po dlouhé době vrátilo Slovensko - Čis T je totiž Slovák. Reakce ze zahraničí jsou také pozitivní, tohle by se opravdu mohlo klidně hrát v rádiu a stát se hitem.

Jenomže tady je právě možná ten problém. Upřímně nepochybuju o případném úspěchu u diváků. Ale za sebe mi prostě přijde možná trochu škoda poslat sice skutečně zábavnou, energickou a chytlavou píseň, která ovšem svým latino-soundem naprosto zapadá do aktuálního mainstreamu. Proto "až" čtvrté místo... (Jo a ten klip je celkem šílený, díky těm strašně natočeným pasážím ze školní třídy rozhodně působí ze všech nejvíce amatérsky.)


- - -

3. Olga Lounová - Dark Water

Stejně jako u Bena a Elis, i tady jsem mile překvapený, že se do Eurovize konečně hlásí také nějaká zvučnější jména - to je určitě pokrok! :) Olga je už ostřílená profesionálka, takže absolutně nepochybuji o tom, že by živé vystoupení na ESC s přehledem zvládla. Má krásný hlas, který se mě dotýká přece jen více než u Karllla, jenž má podobně laděnou píseň. Možná je to ale zapříčeněné také tím, že se s textem Olgy můžu ztotožnit mnohem více než s Karlllovým... Za mě je tohle kvalitní věc, která má veliký potenciál co se týče následné pódiové prezentace - už teď mám asi sto a jeden nápad. :D

Ovšem samozřejmě - nabízí se tu jedno naprosto klasické ALE. Dark Water je vlastně klasická eurovizní balada, která sice může celkem snadno postoupit, ale na vítězství to úplně nevidím. (I když s opravdu kvalitním stagingem...kdo ví?) Takže s ohledem na originalitu bych do Rotterdamu možná poslal raději jednu z následujících svou skladeb.


- - -

2. Barbora Mochowa - White & Black Holes

Když ochutnáte nějaké ohromně dobré jídlo, říká se tomu "nebe v hubě". Tohle je nebe v uších... Barbora mne oslovila se svojí písní True Colors už minulý rok, letos se ovšem projevila její hudební osobnost naplno. Tohle je něco nadpozemského a v českém prostředí unikátního. Navíc ten konec? To by byl bezpochyby jeden z magických momentů večera (a naživo to Bára zazpívat umí, zde důkaz - píseň začíná cca od 5. minuty).

Ale právě v té unikátnosti a snovosti může spočívat problém. Píseň začíná opravdu pomalu, nemá úplně klasickou strukturu, a klasický eurovizní fanoušek asi nebude mít náladu vyčkávat na postupnou gradaci. Ačkoli je finální pasáž nádherná a silná, ne každý bude ochoten si na ni počkat. Vyvážit tento problém by ale mohl poutavý staging - úplně vidím na LED obrazovkách blikající kmeny stromů a na pódiu kolem sedící zpěvačky mlhu a kapradí... Odborné poroty by tento počin jistě ohodnotily kladně. A já koneckonců také... :)


- - -

1. We All Poop - All The Blood

Nechme stranou název skupiny, tohle je prostě naprostá pecka! Absolutně jsem nečekal od nově vzniklé kapely takovýhle debut, navíc ve stylu, který u nás vpodstatě neuslyšíte. Pravda, refrén by možná mohl být oproti zbytku písně trochu víc "wow", ale celkově musím říci, že tohle zní podle mě skvěle! A ten klip? Odpadnul jsem... Dokonalost! Velikým plusem je také silné aktuální poselství, které má při dobré pódiové prezentaci šanci oslovit.

Problémem může ale být právě fakt, že se podobné žánry na ESC prakticky nevyskytují. A když už, je to s jejich výsledky trochu jako na houpaččce. Ale podle mě za to ten risk stojí... Pojďme být jednou opravdu originální a inovativní - pošleme na Eurovizi české 21 Pilots!!! :)


- - -

...a to je vše, přátelé! Celkově musím říci, že máme letos neskutečně nabité národní kolo. Absolutně nechápu tu úroveň produkce a oceňuji rozmanitost žánrů. Jen teda příští rok bych se nebál zařadit i nějakou tu česky zpívanou věc, myslím, že si po několika úspěšných letech můžeme dovolit i trochu "zariskovat" (i když bychom jistě získali za národní jazyk plusové body). Každopádně jak už jsem na začátku zmínil, myslím si, že se za žádnou z těch věcí nemusíme stydět. A to je to hlavní! :)

Upřímně pořád ješt nejsem rozhodnutý, pro koho budu hlasovat. Je to hrozně natěsno mezi Barborou, Olgou a kluky z We All Poop. Ještě si budu muset dát pár dní na rozmyšlenou... :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. ledna 2020 v 17:03 | Reagovat

Díky za zprostředkování, rád jsem se na nabídku podíval i s tvým průvodním slovem :-). Sám hlasovat nebudu, protože jsem téhle soutěži nějak nepřišel na chuť.

2 Paula James Paula James | E-mail | 24. července 2020 v 14:22 | Reagovat

Jmenuji se, Paula Jamesová z Kanady, obracím se na upíra, kdykoli chci. Stal jsem se skutečným upírem kvůli tomu, jak se ke mně lidé chovají. Tento svět je zlý svět a není spravedlivý vůči žádnému tělu. Na svačinu mého prstu se stávají věci. Jsem nyní mocný upír a nikdo se mnou bez omluvy neosvobodí. K člověku se obracím také kdykoli chci. A jsem jednou z nejobávanějších a nejuznávanějších osob v mé zemi. Nyní jsem také velmi slavný a bohatý pomocí VAMPIRES EMPIRE. Chápu, co vůbec chce. Stal jsem se upírem pomocí svého přítele, který mě uvedl do upírského království tím, že mi dal svůj e-mail: jamessuccessfultemple45@gmail.com, pokud se chcete stát silným a skutečným upírem, laskavě kontaktujte upírské království na jejich e-mailu: jamessuccessfultemple45 @ gmail.com pro pomoc. je to skutečné. Kontaktujte je ještě dnes. jamessuccessfultemple45@gmail.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama