Spalovač mrtvol (1968)

25. října 2017 v 15:59 | Majký |  Filmy
Tentokrát se podíváme trochu hlouběji do historie na jeden z nejpůsobivějších českých filmů...


Spalovač mrtvol (1968)

Mé filmové vzdělání rozhodně není kdovíjak dokonalé, velikou spoustu "klasik" či "důležitých filmů" jsem neviděl a pravděpodobně ani nikdy neuvidím. Ne snad, že by mne tento fakt nějak psychicky deptal, ale přesto se občas snažím zaplnit alespoň pár filmových mezer. A právě na jeden takový případ se dnes zaměřím...

K filmu "Spalovač mrtvol" jsem se dokopával opravdu dlouho. Ne, že by mne nelákalo téma nebo v čechách celkem neobvyklý žánr, ale chtěl jsem si nejprve přečíst knihu. Vyskytla se totiž jistá obava, že bych knihu nedočetl, pokud bych už dopředu znal pointu. Nakonec se mi přeci jen podařilo knižní verzi sehnat a postupně se jí prokousat. Na řadu tak mohl přijít kinematografický zážitek.

Předem musím říci, že se mi film zamlouval více než kniha. Ta je totiž psaná stylem, který mi úplně nesedí, což dělalo především z první poloviny knihy skutečně nudnou a utahanou záležitost. Druhá půle sice celkový dojem značně vylepšila, přesto jsem ale k filmové adaptaci přistupoval s obavou, že se opět budu polovinu "děje" nudit. Naštěstí se tak ale nestalo, a to hned z několika důvodů...

Herci i kameraman vás totiž hned od začátku vtáhnou do zcela zvláštně fungujícího, lehce surrealistického světa, kde se na všechno koukáte všelijak, jen ne normálně. Lidé jsou podivní, obrazy, které vidíte, jsou neobvyklé, atmosféra je zvláštní... A ono to funguje! Byť mne styl hraní hlavních protagonistů občas připadal až přehnaně prkenný... Jedinou věcí, která mne opravdu vytáčela, byl nepřijemně "blbečkovský" hlas Miliho. Chápu ale, že to k celkovému vyznění této postavy celkem sedí, takže ve finále jsem asi schopný se s tím smířit.

Věc, která je na tomto filmu nejzajímavější (možná by se dalo říci i "ikonická"), je bezesporu kamera. Všemožné detaily, výřezy, záběry stylem "rybího oka"... To všechno dělá ze snímku exhibici nápadů a smysl pro detail tu prýští snad z každé minuty. Občas jsou sice rychlé změny záběrů až moc zběsilé a matoucí, jinak ale musím rozhodně vyseknout poklonu tomuto originálnímu přístupu - moc podobně natáčených filmů se v (nejen) české kinematografii nenajde.

I přes fakt, že je dálka filmu téměř dvouhodinová, uběhlo mi jeho sledování opravdu rychle. Stále se totiž něco dělo. A když zrovna ne, tak mi kameraman servíroval alespoň pořádnou porci výstředních záběrů. K filmu se navíc váže i pár zajímavých informací - film i někteří jeho protagonisté byli po roce 1969 zakázáni, scény v "Chrámu smrti" se skutečně natáčely v Pardubickém krematoriu, a také zde můžete vidět opravdu mladého Jana Krause. :D

Celkově tedy musím film hodnotit kladně. Pokud máte chuť nahlédnout do končin, které nejsou českému filmu zrovna vlastní ("Spalovač mrtvol" by se mohl směle nazvat i hororem), neváhejte a sledujte! Čeká vás velice neobvyklý zážitek...

4/5 ****

CELÝ FILM ZDE KE SHLÉDNUTÍ!


(hvězdičky z čsfd)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pear Pear | E-mail | Web | 25. října 2017 v 16:30 | Reagovat

Přiznávám, že jako první jsem se dostala k filmu a to tím způsobem, že mě celkově velmi zajímá téma smrti, takže mě název upoutal. Film mám velmi ráda, protože je atypický a místy děsivý. Později jsem přidala knihu a to v rámci maturitní četby a ano, kniha se čte obtížněji, ale zase tím, že jsem film znala dopředu, tak pro mě bylo čtení trošku lehčí a naopak některé myšlenky mi kniha vysvětlila či mě spíše nechala nad nimi dumat. Upřímně jsem si přála si Spalovače u maturity vytáhnout, bohužel se nestalo, ale i tak to díkybohu dopadlo dobře.
Četla jsem ještě prvotinu od autora Spalovače Ladislava Fukse a to Pan Theodor Mundstock a musím říct, že s ním jsem měla daleko výraznější problém, protože jsem se v něm naprosto ztrácela a právě děj byl utahaný, takže mě kniha sice celkovou myšlenkou nadchla, ale zpracováním ne.
Ostatně ale na závěr musím souhlasit, že přeci jen je asi lepší film, zvlášť díky výkonu pana Hrušínského, byl to jednoduše filmový chameleon. Případně ale i doporučuji divadelní představení, které se aktuálně hraje ve Stavovském, ale to spíše pro ty, kdo knihu četli nebo film viděli a svým způsobem si k obsahu našli svou cestu. Hra je totiž pojata moderně, takže kupříkladu mému tátovi se nelíbila a ty necelé dvě hodiny spíše přetrpěl, ale na druhou stranu mě zas otevřela nové obzory a jiná chápání. :)
Krásný den.

2 Eliss Eliss | Web | 25. října 2017 v 16:49 | Reagovat

Z knížky jsem měla velice nepříjemný pocit zla. A z filmu taktéž. Stačilo mi tedy jedno přečtení a shlédnutí!

3 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 25. října 2017 v 17:15 | Reagovat

Spaľovač mŕtvol 😍 geniálne dielo.
Knihu mi požičal kamarát a tak som s ňou zaliezla do postele s pohárom whisky. Prvé stránky som bola zdesená štýlom akým je kniha písaná a nejak mi nedávali zmysel. Lenže potom sa to zlomilo a ja som sa od knihy nedokázala odtrhnúť a prečítala som ju za jedno poobedie.
Film som videla až o nejaký čas neskôr a to som si ho len užívala.
Pre mňa je to jedna z naj knižiek, ktorá si skutočne zaslúži označenie klasika.

4 David David | E-mail | Web | 26. října 2017 v 18:15 | Reagovat

Tuto knížku jsem si vytáhl u maturity. Film super. :-)

5 Majký Majký | Web | 5. listopadu 2017 v 11:41 | Reagovat

[1]: Představení ve Strahovském mě celkem láká. Uvidím, jestli se tam dostanu... :-)

[4]: Jo, to s tou maturitou se mi také může stát... Tak uvidíme. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama