Světlonoš (2005)

10. února 2017 v 18:04 | Majký |  Filmy
Vždycky mám radost, když objevím mezi filmovými díly nějakého zástupce z českých luhů a hájů, který mne dokáže opravdu zaujmout. Před nedávnem se do této nevelké skupinky dostal i krátkometrážní film od Václava Švankmajera, syna slavnějšího surrealistického českého režiséra Jana Švankmajera. Dílo sice není moc známé a v televizi na něj asi moc často nenarazíte, ale stejně si, dle mého názoru, zaslouží vaši pozornost...


Světlonoš (2005)

Jak už jsem na svém blogu několikrát zmiňoval, mám velmi rád krátkometrážní filmy, už jenom proto, že jejich sledování vám nezabere tolik drahocenného volného času. Navíc se v těchto krátkých filmových dílech často objevují velice zajímavé nápady, příběhy a způsoby zpracování, které by se na celovečerní film buď nehodily, nebo by u nich zkrátka rizko, že na to nikdo do kina nepřijde, bylo příliš velké. "Světlonoš" splňuje všechny tyto aspekty: příběh má opravdu rozsah tak maximálně na půl hodinky a zpracování i téma jsou pro běžného diváka asi až příliš neobvyklé záležitosti. Vždyť kolik vašich známých by bylo nadšených, kdybyste jim řekli, že se chystáte jít na němý animovaný film o antickém hrdinovi, který v temném labyrintu bojuje proti oživlým sochám? (Hmm, takhle napsané by to vlastně dost možná mohlo znít zajímavě i pro širokou veřejnost. Věřte ale, že samotné zpracování zaručeně nesedne každému. :D)

Jak už bylo řečeno, děj filmíku se odehrává k jakémsi kamenném labyrintu, ve kterém se řecký hrdina snaží odrážet neustálé útoky oživlých soch-strážkyň. A to je vlastně celé, akorát na začátku a na konci jsou dvě speciálně animované sekvence, které celý příběh zasazují do nového, celkem pěkného a překvapivého kontextu. Samotná střední pasáž filmu stojí hlavně na napínavé atmosféře, kdy vyloženě cítíte, že za každým rohem může na hlavní postavu čekat nová nástraha. A že to jsou nástrahy opravdu nebezpečné a zajímavé...podrobnější informace si už ale budete muset zjistit sami. :)

Hlavním problémem filmu, který způsobuje jeho nesnadnou uchopitelnost pro českého diváka (a zároveň poměrně snadnou uchopitelnost pro zahraničního diváka), je fakt, že je, až na pár výkřiků strážících soch, němý, pouze doplněný o tajemné zvukové efekty větru a třískání kovových komponent pastí. Problematické je také zpracování formou stop motion, které také nesedne každému, kór u temnějšího (až hororového) filmu. Mě osobně ale nic z toho nevadí a naopak si myslím, že pokud u nás bude vznikat víc takových výtvorů, tak má česká kinematografie šanci se postupně vylepšovat a přiblížit se zahraniční tvorbě.

Přeci jen se tu ale nejde jeden výraznější problém, kvůli kterému zde nemohu dát plné hodnocení, i když k tomu "Světlonoš" rozhodně neměl daleko - ačkoli je film opravdu krátký (trvá jen asi 25 minut), klidně bych si dokázal představit, že by se ještě o pár minut zkrátil. Některé pasáže zkrátka byly až moc zdlouhavé a nezáživné, i když ta moc pěkná tajemná atmosféra naštěstí zůstávala po celou dobu filmu. Za tohle mají tvůrci naopak mé uznání...

A to by bylo asi vše. Ono se k tomuto filmu asi nemá cenu moc vyjadřovat, to prostě musíte vidět, abyste pochopili... :D Já jen mohu říci, že zhlédnutí tohoto českého díla rozhodně doporučuji všem, kteří se o filmovou tvorbu zajímají, už jenom proto, že si tím můžete rozšířit své kinematografické obzory o nějaký méně známý, originální kousek. ;)

4/5****

CELÝ FILM ZDE KE SHLÉDNUTÍ!
(kdyby odkaz nefungoval, zkuste trochu zapátrat na YT, on se tam tanhle filmík obejvuje celkem pravidelně)

--------------------------------
(hvězdičky z čsfd)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 10. února 2017 v 18:31 | Reagovat

vypadá to dobře, jdu koukat :-)

2 sarushef sarushef | Web | 10. února 2017 v 18:34 | Reagovat

už jsem o tom myslim slyšela, vypada to zajimave))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama