Učitelka (2016)

14. srpna 2016 v 11:25 | Majký |  Filmy
Je až neuvěřitelné, po jak dlouhé puze jsem se dostal do letního kina. Od mé poslední návštěvy uběhlo, pokud dobře počítám, celých sedm let! Neuvěřitelné! "Letňáky" jsou přitom jedinou verzí kina, ve které vydržím sedět, jelikož mi zde nehrozí prasknutí ušních bubínků (mám holt tak trošku citlivější sluch). O to více jsem rád, že jsem se po tolikaleté pauze nedočkal filmového zklamání. Nutno říci, že u česko-slovenského filmu je tahle věta u mne více než překvapivá...


Učitelka (2016)

Jak už jsem naznačil, české filmy, a především ty NOVÉ, nemám dvakrát v lásce. Přesto jsem se na Hřebejkovu "Učitelku" docela těšil. Trailer vypadal zajímavě, a i když mnozí budou (velmi správně) podotýkat, že filmová ocenění nemají moc velkou výpovědní hodnotu, úspěch filmu na MFF v Karlových Varech mi o trošku navýšil má očekávání. A z kina jsem přesto neodcházel zklamám.

Vzhledem k tomu, že film pojednává o době, kdy u nás vládla komunistická strana, nejsem schopen objektivně posoudit, jak moc věrně film působí. (Ale lidé, se kterými jsem do kina šel, toto období zažili a prý to tak vážně chodilo.) Stejně tak na mě nemohla dýchnout nostalgie při pohledu na dobové zařízení bytů či tříd. Důležité tedy bylo, aby mne zabavila především zápletka filmu.

Snímek se zaměřuje na postavu třídní učitelky-manipulátorky, která využívá a potažmo zneužívá rodiče dětí ve své třídě (a i děti samotné) pro své potřeby ("Tatínek je řidič, takže kdybyste potřebovala někam odvézt, není problém."). To se odráží i na známkovém hodnocení dětí, když děti, jejichž rodiče jsou nejvíce nápomocni, mají nejlepší známky a naopak děti z méně nápomocných rodin se ve svém prospěchu pomalu ale jistě zhoršují. Scény ze školního a domácího prostředí jsou prokládány průběhem večerní třídní schůzky, kde tento problém po delší době konečně vyplouvá na povrch. Takovéto zacházení s dětmi na nich totiž zanechává především psychické stopy, což s sebou přineslo nepříjemné následky...

Abych to tedy rozebral postupně - rozhodně oceňuji právě to prokládání dějů ze "současnosti" (třídní schůzka) a s flashbacky do situací od začátku školního roku. To rozvrstvilo určité napětí do celého průběhu filmu - hned od začátku bylo jasné, že se stalo něco špatného, ale díky návratům do historie jsem si musel na skutečnou příčinu schůzky počkat až do pozdějších fází filmu, protože začátek školního roku působil relativně nevinně. (I když samozřejmě od prvních minut všichni tušíme, že třídní učitelka nebude takové zlatíčko.) Poté se ale začínají objevovat první problémy, jak ve škole tak v rodinách. A každý z rodičů k tomu přistupuje jinak. Někteří z obav či vlastní pohodlnosti zůstanou věrně stát při soudružce profesorce, jiní v tom ale tak jasno nemají. Konkrétní příklady podzápletek vám ale neposkytnu, budete si na ně muset přijít sami... ;)

Ve filmu se, jak je u českých snímků poslední dobou zvykem, objevuje docela dost těch rádoby artových záběrů, kde se moc nemluví nebo něco probíhá jen v náznacích, které ne každý musí pochopit. Ale tady je dávkování těchto scén vcelku rozumné, takže pohoda. Jenže pořád mám takový pocit, že kdyby jich tam bylo méně, mohlo se do přibližně stominutové stopáže vejít o něco více děje, což by vůbec nebylo na škodu - konec mi totiž přišel na můj vkus docela odfláklý, "urychlený" a vyšuměný do ztracena. Není tam pořádné vyvrcholení toho tak dobře vystupňovaného příběhu, chyběla tomu nějaká dramatičtější a působivější scéna.

Navíc se před úplně závěrečnou scénou (mimochodem, dobře odvedená práce) objeví něco, co u filmů až na pár drobných výjimek doopravdy nesnáším - scény a záběry typu "Pepík se i po těchto nepříjemných událostech dokázal dožít dospělého věku. Našel si psychicky labilní manželku, která ho týrala, ale po pár letech si místo ní pořídil kočku, auto, televizor a masážní křeslo. Aktuálně pracuje jako údržbář a vesele si spoří na důchod." Chápete, doufám, co tím myslím... Mně tohle neskutečně irituje a považuji to za jeden z největších zlozvyků při tvorbě filmů. I proto ta jedna hvězdička dolů. Jinak si ale myslím, že jde (především na české a slovenské poměry) o opravdu dobrý film. Pokud tedy máte chuť se na "Učitelku" zajít podívat, máte mé požehnání... ;D

4/5 **** 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 patypoberta patypoberta | Web | 14. srpna 2016 v 12:50 | Reagovat

Ahoj,

píšu povídku "Pátý Poberta" jako dárek k vánocům pro jednu dobrou kamarádku a zároveň je to taková osobní výzva: zvládnu ji do 24.12. dopsat?

Moc by mi pomohla podpora a odezva čtenářů! Pokud má někdo zájem, budu nadšená, pokud ne, promiň, že tady oxiduju. ;)

Psaní a čtení zdar!

2 padesatka padesatka | E-mail | Web | 22. října 2016 v 20:02 | Reagovat

V hodnocení filmu jsem byla daleko přísnější. Asi víc pamatuju...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama