Pandy (2012)

9. července 2016 v 15:34 | Majký |  Filmy
Jak už jsem zde několikrát zmiňoval, mám ve velké oblibě krátkometrážní filmy. Proto si občas udělám takovou pátrací půlhodinku, kdy projíždím čsfd a hledám nějaké zajímavé krátké filmíky ke zhlédnutí (zajímavé, že většinou tahle půlhodinka vyjde na hodiny informatiky :)). Při jedné pátrací akci jsem narazil i na jeden originální animovaný kousek, na který se dnes společně podíváme. A pozor, dnes se skutečně budete moci podívat na daný film rovnou ve článku, podařilo se mi totiž najít odkaz na YouTube. Takže pokud máte volných 11 minut, můžete si trošku rozšířit filmový rozhled... ;)


Pandy (2012)

Toto velice zajímavé a neotřelé dílko vzniklo v roce 2012 jako absolventská práce Matúše Vizára. "Pandy" zachycují život černobílých medvídků, kteří už tak úplně o život nestojí a spíše přežívají, než žijí. Lidé ovšem chtějí zábavu a pohled na roztomilá zvířátka je pro tento účel ideální (nutno uznat, že v tomto ohledu se "špatným lidstvem" docela sympatizuji...). Snaží se tedy pandy chránit a dále rozmnožovat. Ale ne zrovna dvakrát mírumilovnými způsoby, takže celá lidská snaha nakonec vede k nečekaným závěrům...

Nejprve bych chtěl zmínit vizuální stránku filmu. Animace je hodně specifická - barevná a agresivní - a přesně sedí k celkovému laděni filmu. To je totiž velmi, ale opravdu velmi kritické. Přesto (nebo možná právě proto) se v něm vyskytuje spousta vizuálních vtípků, z nichž je jen málo laděných pozitivně, několik je více méně neutrálních a naprostá většina má negativní zabarvení a mísí se v nich především naturalismus s černým humorem. Takže z mého pohledu ideální kombinace. Jen teda ta animace byla chvílemi dost drsná i na mě...

Film dost drsným způsobem kritizuje jak zoologické zahrady a jejich návštěvníky, tak organizace typu Greenpeace, což je, myslím, trošku zvláštní kombinace, ale dobře, chápu, autor má zjevně problémy s obojím. Veškeré problémy jsou zde ale dohnané až do extrémů, což na mě v některých pasážích působilo až rušivě. Nicméně chápu, že filmík měl především vyvolat určité emoce a zanechat silný dojem, což se autorům určitě povedlo...

Takže co říci závěrem? Film mi sice v některých pasážích dvakrát nesedl, ale když přihlídnu k faktu, že se v něm vyskytuje velký počet pand (překvapivě), a že tohle dílo vzešlo z česko-slovenské spolupráce(!!!), tak se vůbec nebojím tu půlhvězdičku přihodit a zaokrouhlit to tak na plné 4 z 5. Doufám, že se autoři ještě někdy blýsknou s něčím podobným. Byla by škoda, kdyby ne. :)

4/5 ****

CELÝ FILM ZDE KE SHLÉDNUTÍ!

+ bonus

Protože zde máte příležitost si film rovnou přehrát, dovolím si udělat takový malý výčet mých oblíbených scén, abyste se taky měli šanci dozvědět, jestli máme podobný vkus. Vybíral jsem takové momenty, ve kterých mne zaujal nějaký povedený vizuální vtípek, či prostě celkový nápad dané scény. Tak až budete mít případně zkouknuto, můžete porovnat, které chvíle se líbily vám a které mně. Může to být docela zajímavé porovnání...pokud se vám tedy z filmu něco výrazně zapsalo do paměti, neváhejte mi to napsat do komentářů. Samotného by mě zajímalo, jak na "Pandy" nahlížejí další lidé (nebo je mezi vámi přímo nějaká panda...). :)

"Pandy" - Mých 10 nejoblíbenějších momentů

0:08 (počátek evoluce) ; 0:20 (Hamlet) ; 1:05 (dinosaurus vpravo) ; 1:39 (bambusová koule) ; 4:13 (infuze) ; 4:52 (průjezd ZOO) ; 5:35 (koza) ; 6:38 (lachtaní výstup) ; 7:46 (panda - velkej šéf); 9:26 (bezdomovec)

(hvězdičky z čsfd)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. M. | Web | 9. července 2016 v 16:59 | Reagovat

Páni, to bylo.. bylo to poměrně zvláštní. Moc nevím, co si o tomto filmu myslet, ale jsem ráda, že jsem na tenhle článek narazila. Celkově nemám takové filmy moc ráda (které vytvořili nějací studenti či lidé, kteří byli v nějaké filmové soutěži), hodně jde podle mého názoru vidět, že ten rozpočet není tak velký. Ale tenhle film nebyl takový, jaký jsem ho očekávala.
Oblíbené scénky? Stopro ta s bezdomovcem, to bylo skvělé. A taky ta scéna nakonci, ty dvě pandy u zdi, u té jsem se taky zasmála.

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 9. července 2016 v 17:35 | Reagovat

Podívala jsem se na to :D Takový černý až trochu nemístný humor miluju a tak jsem si to užila. Díky za zpestření všedního dne :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama