Opráski sčeskí historje (fanmade)

5. března 2016 v 9:46 | Majký |  Opráski sčeskí historje (fanmade)
Jak už jsem v úvodním článku předeslal, chtěl bych se tu věnovat i mé komiksové tvorbě. Na tu opravdu atorskou si ještě chvíli budete muset počkat, ale měl bych tu pro vás první várku mých fanmade výtvorů, neboli fanouškovské tvorby. Konkrétně jsem se inspiroval a snažil napodobit styl komiksu "Opráski sčeskí historje" (a na ně navazujících "Oprásků z historje svjeta"), který se zaměřuje na konkrétní historické události, které jsou zde prezentovány vtipnou a odlehčenou formou. Dílo je typické kombinací jednoduchých kreseb a velmi specifické "češtiny".

Právě díky této specialitě je komiks často pod palbou kritiky, hlavně proto, že se to "nedá číst". Dle mého názoru by ale čtení této zkomolené češtiny neměl být takový problém, pokud svůj jazyk skutečně ovládáte a projevíte trochu snahy si věci domýšlet. On vás mozek po přelouskání prvních pár dílů sám navede tím správným směrem a slova si budete sami upravovat do normální mluvy. A právě v tom vidím češtinářský přínos "Oprásků" - čtenář si musí sám opravit chyby v textu a tím se nenásilnou formou učí, co je pravopisně dobře, a co ne. Nehledě na to, že si tím připomínáte vybrané historické události.

Teď už ale přistoupíme k samotným fan-výtvorům, konkrétně k prvním čtyřem komiksům, které jsem na toto téma vytvořil. Základní šablonu jsem si "vypůjčil" od autora, obsah je již vlastní. Doufám, že se aspoň trošku pobavíte. A pokud ne, tak tomu zkuste dát ještě jednu šanci a počkejte si na další várku. Ta je totiž dle mého názoru o něco kvalitnější jak vizuálně, tak obsahově. Přeci jen tyto čtyři díly byly spíše takovým "seznamováním" s tímto stylem.

Nejprve dvakrát nahlédneme do zákulisí pokusů doktora Mengeleho......dále zjistíme, jak vlastně přišla na svět spartakiáda...

...a nakonec tu máme jeden speciálek pro fanoušky biatlonu na klasické téma "Gabčina zapomnětlivost".

Majký

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Melanie Melanie | Web | 5. března 2016 v 15:03 | Reagovat

To je skvělé! :D
Jednou jsem dostala nápad takhle vypodobnit Dívčí válku (bylo to pravděpodobně proto, že nám učitelka ve škole při testu zadala nakreslit nějaký obrázek ze Starých pověstí českých. Musela jsem se hodně přemáhat, abych tam nenakreslila něco z Oprásků, protože učitelka je nezná), ale moc si nerozumím s grafickými programy, takže z toho sešlo.

2 David David | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 11:55 | Reagovat

Píčosloví. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama