Březen 2016

Lišky (2011)

26. března 2016 v 11:34 | Majký |  Filmy
Jsou dva základní typy filmů, které vyhledávám - horory a animáky (trošku paradox, že? :)). Kromě toho, že zmíněné dva žánry mi většinou dokážou poskytnout to, co od dobrého filmu očekávám (zajímavý příběh + poutavý vizuál), se právě v těchto dvou odvětvích nejčastěji vyskytují tzv. "krátkometrážní filmy".
Pokud někdo z vás netuší, o co jde, tak jen krátce shrnu, že se takto označují filmové počiny, které mají oproti klasickým filmům kratší stopáž (zpravidla v rozmezí 5-30 minut) a k tomu, abyste si mohli daný snímek vychutnat, musí nastoupit mnohdy až detektivní práce při vyhledávání na internetu, protože v televizi se krátké filmy téměr neobjevují. To je ale podle mě hrozná škoda...


Opráski sčeskí historje (fanmade)

5. března 2016 v 9:46 | Majký |  Opráski sčeskí historje (fanmade)
Jak už jsem v úvodním článku předeslal, chtěl bych se tu věnovat i mé komiksové tvorbě. Na tu opravdu atorskou si ještě chvíli budete muset počkat, ale měl bych tu pro vás první várku mých fanmade výtvorů, neboli fanouškovské tvorby. Konkrétně jsem se inspiroval a snažil napodobit styl komiksu "Opráski sčeskí historje" (a na ně navazujících "Oprásků z historje svjeta"), který se zaměřuje na konkrétní historické události, které jsou zde prezentovány vtipnou a odlehčenou formou. Dílo je typické kombinací jednoduchých kreseb a velmi specifické "češtiny".

Právě díky této specialitě je komiks často pod palbou kritiky, hlavně proto, že se to "nedá číst". Dle mého názoru by ale čtení této zkomolené češtiny neměl být takový problém, pokud svůj jazyk skutečně ovládáte a projevíte trochu snahy si věci domýšlet. On vás mozek po přelouskání prvních pár dílů sám navede tím správným směrem a slova si budete sami upravovat do normální mluvy. A právě v tom vidím češtinářský přínos "Oprásků" - čtenář si musí sám opravit chyby v textu a tím se nenásilnou formou učí, co je pravopisně dobře, a co ne. Nehledě na to, že si tím připomínáte vybrané historické události.

Teď už ale přistoupíme k samotným fan-výtvorům, konkrétně k prvním čtyřem komiksům, které jsem na toto téma vytvořil. Základní šablonu jsem si "vypůjčil" od autora, obsah je již vlastní. Doufám, že se aspoň trošku pobavíte. A pokud ne, tak tomu zkuste dát ještě jednu šanci a počkejte si na další várku. Ta je totiž dle mého názoru o něco kvalitnější jak vizuálně, tak obsahově. Přeci jen tyto čtyři díly byly spíše takovým "seznamováním" s tímto stylem.

Nejprve dvakrát nahlédneme do zákulisí pokusů doktora Mengeleho...