15 nejlepších písní Eurovision Song Contest 2015

27. února 2016 v 12:10 | Majký |  Pořady
Jak je známo, výjimka potvrzuje pravidlo. Proto hned první článek na tomto blogu nebude klasická recenze, ale výběr nejlepších vystoupení v největší evropské hudební soutěži - Eurovizi. Tato soutěž sice není vždy jen o zpěvu (politika si zkrátka všude najde cestičku...), ale interpreti z různých států mají alespoň šanci na sebe upozornit také za hranicemi své země.

V následujícím prvním skutečném článku se zaměřím na 60. ročník ESC (Eurovision Song Contest), který se konal v květnu minulého roku. Pravda, od té doby už uplynulo hodně času, ale mám zkrátka zoufalou potřebu zveřejnit svůj názor na tento velmi zajímavý projekt. Místo hodnocení soutěže jako takové se ovšem budu věnovat 15 nejlepším písničkám, které v posledním ročníku zazněly (dělat žebříček TOP 10 je totiž moc mainstream). Podobných článků jsem totiž mnoho nezaznamenal a pro různé výběry a porovnávání mám tak trochu slabost...

Samozřejmě, výběr je ryze subjektivní, takže se určitě bude v lecčems lišit od vašeho názoru, ale takové už výběrové články zkrátka jsou...--------------------------------------------

1. Molly Sterling - Playing with Numbers (Irsko)

Už jsem si zvyknul, že mám poněkud jiný vkus než většina lidí, ale nepostup některých mých oblíbenců mne doopravdy zarazil.

Molly své vystoupení zvládla naprosto dokonale, a to se jako jedna z mála soutěžících sama doprovázela na klavír a měla tak o jednu starost navíc. Tahle písnička je tak neuvěřitelně jemná, lyrická, dokáže vyvolat v člověku emoce...a to finále při živém vystoupení bylo jednoduše excelentní (včetně krásného a sympatického upřímného dojetí na závěr)! Bohužel se Irsko do velkého finále neprobojovalo a skončilo ve svém semifinále na 12. místě ze 17 účastníků.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

2. Marta Jandová + Václav Noid Bárta - Hope Never Dies (Česká republika)

Naděje nikdy neumírá - příští rok to třeba konečně vyjde a postoupíme do finále. Tentokrát už mnoho nechybělo.

Ačkoli to někoho z vás mohlo napadnout, tohle rozhodně není projev nějakého přehnaného vlastenectví. Marta a Václav si totiž připravili podle mě největší překvapení v celém ročníku Eurovize. Země, která dosud neposlala nic oslnivého (dva ze tří předchozích pokusů skončily umístěním na posledním místě), se konečně vytasila s něčím, co má opravdu potenciál oslovit i zahraniční diváky. Marta a Václav se se svým úkolem popasovali naprosto fenomenálně a odzpívali vše bez jediné chybičky. O to více zamrzel fakt, že ačkoli v diváckém hlasování náš pěvecký pár obsadil desáté (poslední postupové) místo, v součtu hodnocení odborné poroty nakonec skončil za hranicí finále na 13. místě (hned za Irskem).

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

3. Nina Sublatti - Warrior (Gruzie)

Krásná dívka, dramatická scéna, skvělý zpěv. Co víc si přát?

Alespoň tenhle song z mé TOP trojice se dostal do velkého finále. Tam mu ale cestu k úspěchu mírně zkomplikovaly problémy s umělým kouřem, kterého se na pódiu objevilo o trochu více, než by bylo zdrávo a zpěvačka chvílemi téměř nebyla k nalezení. To ovšem rozhodně nebyla chyba Niny, která navzdory tomuto problému dokázala podat skvělý pěvecký výkon. Na samotné písni je určitě nejvýraznější dynamický a dravý refrén plný energie, "klidné" pasáže k němu poté tvoří příjemný kontrast. Jako jedinou vadu bych tak viděl málo "výplňového textu", kterého je zde opravdu poskrovnu. Nejvíce je to znát na konci, kdy se refrén dvakrát opakuje a slyšíme čtyřikrát za sebou stejnou větu. Jako celek se mi ale písnička moc líbí a určitě si zasloužila být výše, než na 11. místě ve velkém finále.

Živé vystoupení v soutěži (zde doporučuji také nádhernou akustickou verzi)

--------------------------------------------

4. Elina Born + Stig Rästa - Goodbye to Yesterday (Estonsko)

Pobaltské státy zažily velmi silný ročník, zástupci všech tří zemí se podívali do velkého finále.

V tomto ročníku se objevilo docela dost pěveckých dvojic, jedna přicestovala i z Estonska. A to s velmi zajímavou písní, která se může (stejně jako naše "Hope Never Dies") pochlubit jedním z nejlepších převedení do živého výstupu v tomto ročníku. Pravda, tenhle konkrétní výstup byl trošku flegmatický, ale zase měl skvěle zvládnutou scénu. A i když mne původně tenhle song moc nezaujal, musím uznat, že refrén je opravdu chytlavý a celkové zpracování bylo na vysoké úrovni (včetně pěkného videoklipu). Estonsko skončilo ve velkém finále na 7. místě.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

5. Genealogy - Face The Shadow (Arménie)

Šest hlasů, které dohromady tvoří velmi zajímavý výsledek.

Není úplně běžné, aby některý stát na Eurovizi vyslal sextet, nicméně Arménie k tomuto kroku přistoupila. A udělala dobře. I když na několika málo místech, kdy zpívají jednotliví zpěváci o samotě, postrádá jinak silná skladba náboj, je finální gradace refrénu i neobvyklá kolísavá melodie naprosto perfektní - poselství a emoce z písně doslova pryští. I díky tomuto faktu se Arménská skupina podívala až do velkého finále, kde skončila na celkovém 16. místě.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

6. Melánie René - Time to Shine (Švýcarsko)

Dle mého názoru je tohle nejvíce podhodnocená píseň 60. ročníku Eurovision Song Contest...

Původně mne švýcarská píseň moc nezaujala, ale po opětovném poslechu se mi začala líbit. Takhle nějak si totiž představuju písničku, která by na aktuální popové scéně dokázala zabodovat. Refrén je naprosto úžasný a svou sílu ze studiové verze neztrácí ani při živém výstupu, který Melánie zvládla naprosto s přehledem a pro mě to byl jeden z nejlepších pěveckých výstupů vůbec. Jenže samozřejmě tu nastává klasická situace - song se mi doopravdy líbí a jak můžete vidět, byl by pro mne jasným účastníkem ve velkém finále. Švýcarsko ale získalo jen 4 body a skončilo suverénně na posledním místě ve svém semifinále, kde soutěžilo 17 zemí. (Pro srovnání: TOHLE finské cosi dostalo v předešlém semifinále s šestnácti účastníky bodů 13...)

Oficiální videoklip a živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

7. Aminata - Love Injected (Lotyšsko)

Nezapomenutelný výstup se skvělou stylizací a bravurně zazpívanými nejltěžšími pasážemi.

Jestli mě nějaká volba písně v loňském roce překvapila, byla to určitě ta lotyšská. Velice zajímavý hudební podklad a výrazný kontrast v podobě fistulkovým až ultrazvukovým výplňovým pasážím a velice dynamickým (ano, vím, že tohle slovo používám dost často) a pěvecky náročným refrénem. Navíc její snědá kůže (otec je původem z Burkiny Faso) a orientální ladění celkové stylizace výstupu na pódiu působilo dohromady moc pěkně. Zajímavým prvkem vystoupení byl také "pohybový" projev zpěvačky, kdy se po celou dobu nehnula z místa a "hrála" pouze vrchní částí těla. Očividně to byla dobrá volba, Aminata své zemi zajistila 2. místem v semifinále jednoznačný postup a ve finále nakonec po zisku 186 bodů skončila šestá.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

8. Polina Gagarina - A Million Voices (Rusko)

Bez ohledu na rusko-ukrajinskou problematiku, která v té době hýbala Evropou, se zde Rusko předvedlo opravdu v dobrém světle.

Co jiného čekat od tak velkého státu jako je Rusko, než pokus o grandiózní pěveckou záležitost? Zčásti se tento plán podařil, studiová verze má v sobě opravdu velkou sílu. Naživo bohužel dynamika písně šla trošku dolů, nicméně i tak to byl opravdu kvalitní výkon, který Paolině po velkém boji nakonec přinesl 2. místo v celkovém pořadí (s vítězem, jak jste si mohli povšimnout, moc nesouhlasím, "Heroes" ze Švédska se mezi mých 15 nejlepších nedostali).

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

9. Loïc Nottet - Rhythm inside (Belgie)

"We gonna ra-pa-pab, ra-pa-pab, we gonna ra-pa-pab tonight!"

Příjemné, chytlavé, zapamatovatelné, navíc pro změnu taky nějaký mužský (chlapecký) soutěžící. Na belgickém počinu je zajímavé, že ačkoli se ve velkém finále umístil na krásném 4. místě, v jiných soukromých žebříčcích, které jsem většinou shlédnul formou sestřihů na YouTube, se jen málokdy dostal do první desítky. Kde tedy sebral těch 217 bodů od diváků soutěže?

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

10. Maraaya - Here for you (Slovinsko)

Píseň s výraznými hudebními prvky v podobě houslí a klavíru, které jí dodávají šťávu.

Při poslechu této písně vás asi okamžitě zaujme netradiční mečivá barva hlasu zpěvačky. Ten může být při prvním poslechu problém skousnout, ale pokud si song pustíte několikrát, dá se mu docela dobře přivyknout. Předností díla jsou především jeho rychlost, energie a refrém, který se vám zcela jistě vryje do paměti. Problémem ale je, že se poměrně rychle oposlouchá... Ve velkém finále obsadila 14. místo hned za reprezentantem Černé Hory.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

11. Electro Velvet - Still In Love With You (Velká Británie)

Možná této písni k dokonalosti něco chybí, ale určité kvality rozhodně má.

Z již zmíněných žebříčků na YouTube žebříčků jsem zjistil, že tato velmi neobvyklá sklatba bývá často umístěna někam do spodní třetiny 40 soutěžících písní a označována nelichotivými slovy. Možná to je tím neobvyklým rádoby historickým "soundem" a fosforeskujícím tajtrlíkováním ve finále soutěže, jenže mě se "Still In Love With You" právě z tohohle důvodu líbí - je doopravdy neobvyklá, což se dá říci o málokteré písni. Navíc je tahle konkrétní dost chytlavá a návyková. Ale přeci jen by to chtělo lepší hlavní prvek, než větu z názvu písně zpívanou specifickým, leč ne zcela dostatečně výrazným stylem. Nicméněkde i tak si stojím za tím, že do spodní části výsledkové listiny nepatří. Zbytek lidstva je ale poněkud jiného názoru - ve finále tento song po získání pouhých 4 bodů skončil až na 24. místě z 27 účastníků.

Oficiální videoklip a živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

12. Knez - Adio (Černá Hora)

Pokus o navázání na srbské vítězství v roce 2007 dopadl velmi obstojně.

Jít do mezinárodní soutěže s rodným jazykem je docela odvážné, ale pokud je píseň dostatečně výrazná a zajímavá, může se tento krok lehce stát výhodou. V roce 2007 srbská "Molitva" dokonce celou soutěž vyhrála. Černá Hora sice tento úspěch nenapodobila (i když si byla balkánská vystoupení v určitých ohledech dost podobná), ale rozhodně si neudělala ostudu. Ralexační pojetí muziky se zajímavým prvkem ve formě srbštiny vytvořilo zajímavou atmosféru. Za zmínku kromě samotného vastoupění ve Vídni, stojí určitě i čistý, pohodový videoklip, který mimo samotného zpěváka a jeho vokalistek nabízí krásné záběry černohorské přírody. Byť možná pomýšleli černohorci o něco výš, 13. místo ve finále není vůbec špatné.

Oficiální videoklip a živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

13. Ann Sophie - Black Smoke (Německo)

Další z pro mě nepochopitelných celkových umístění...

Pravda, ve velkém finále měla tato píseň velké množství konkurentů, kteří měli o něco vyšší úroveň. Ale nedostat ani jeden bod a skončit (společně s reprezantanty sousedního Rakouska) na děleném posledním místě ve velkém finále si podle mně Ann Sophie nezasloužila. Vždyť nějakým výrazným pěveckým kiksům se zpěvačka vyvarovala a stylizace vystoupení byla přinejmenším působivá a klidně bych si dokázal představit tenhle song jako píseň k nové bondovce (pokud by tedy byli tvůrci ochotní upustit od pomalých vleklých melodií). Takže celkový výsledek skutečně nechápu a cítím tady další výrazné podhodnocení...

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

14. Edurne - Amanenced (Španělsko)

Jedna z mála neanglicky zpívaných skladeb tohoto ročníku.

Pokus o epickou a monumentální skladbu, podobně jako u Ruska. V tomto případě to kazí "výplň", neboli části písně mimo refrén, který je sice úžasný, ale těžit pouze z této části písně není úplně šťastná volba - zajímavý musí být i zbytek. Zjevně nejsem jediný, kdo si této skutečnosti všiml, protože televizní diváci přiřadili Edurne pouhé 21. místo ve velkém finále, což bylo daleko za očekáváním. Překvapivé, leč ne zcela nepochopitelné...

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

15. Bojana Stamenov - Beauty Never Lies (Srbsko)

V některých místech trošku moc uřvané, ale stále dobře poslouchatelné...

Žena této stavby těla se na Eurovizi objevuje málokdy, přestože mají rozměrnější dámy zpravidla mocnější hlas. To Bojana rozhodně potvrzuje, píseň má energie na rozdávání a od originální verze se živý výstup liší jen v několika málo detailech. Bohužel je zde ale málo výrazné členění melodie, kdy se refrén od zbytku písně moc neliší a možná i kvůli tomu se "Beauty Never Lies" poměrně rychle oposlouchá. Rozhodně to ale není špatné hudební dílo, vždyť ve velkém finále dokázalo obsadit 10. pozici.

Živé vystoupení v soutěži

--------------------------------------------

Tak to by bylo z mého výběru všechno. Doufám, že jsem vám dokázal, že se i na Eurovizi dají objevit zajímavá hudební díla. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 1. března 2016 v 9:43 | Reagovat

Tahle soutěž mi nikdy nic neříkala, jednou , z nedostatku jiného programu na dívání jsem jí zhlédla (tuším tam tenkrát ČR zastupovala Ewa Farna) a od té doby už nikdy více. A k našemu zastoupení.... no písnička docela melodická, ale provedení jako takové, vizualní, pro mne tragédie. Normálně mne to hodilo do doby Ein Kessel Buntes. Oba tvrdí rockeři prostě nezvládají popík. Je vidět že tohle nesedí ani jednomu z nich, jsou zvyklí na menší podia, i když oba mají muzikálové zkušenosti, ale tohle není prostě jejich parketa a je to na tom vidět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama